ناموجود عسل کرک (استبرق)

عسل کرک (استبرق)

کرک

عسل کرک

عسل کرک (عسل استبرق) دارای خواص درمانی و دارویی این گیاه می باشد .

استبرق: گیاهی است که در مناطق گرم و خشک و بیابانی می روید. این گیاه در ایران{بلوچستان(ایرندگان)}، اردن ، سوریه، و .... می روید.
این عسل خوش عطر و طمع را از ما بخواهید .

استبرق: گیاهی است که در مناطق گرم و خشک و بیابانی می روید. این گیاه در ایران{بلوچستان(ایرندگان)}، اردن ، سوریه، و .... می روید.
کلمه " استبرق" به معنای ضخیم و کلفت است.
این درخت دارای برگهای گوشتی و ضخیمی است.
نام علمی آن "calotropis.این در خت در ایران درمناطق وسیعی ، شامل جنوب خراسان ، سیستان و بلوچستان{ایرانشهر،سرباز،چابهار،....ایرندگان } ، جنوب کرمان ، هرمزگان ، بوشهر و خوزستان می روید.
در مناطق مختلف آن را با نام های مختلفی می شناسند. در خوزستان به آن "غَلَب لَب"، هرمزگان و جنوب کرمان و بلوچستان به آن "کَرگ" به گویش ایرندگانی هم میشه "کرک" در بوشهر و اطراف آن به آن "خَرگ" می گویند.
در كتب قدیمى به آن عشار - عشر - اكران و مدار گفته اند.
حشره ای  که اکثر اوقات بر روی گل استبرق  قرار میگیرد مهمان همیشگی این درخت است. این حشره نوعی زنبور چوب خوار است که از شیره گل های این درخت تغذیه می کند و خانه خود را درون چوب ها و تخته های می سازد. این زنبور چوب خوار درون چوب ها سوراخی به قطر تقریبا 2 سانتی متر ایجاد می کند و به تنهایی در آن زندگی میکند.
استبرق درختی است خودرو که نیاز به مراقب زیادی ندارد، از استبرق از قدیم تا کنون استفاده های زیادی شده است.

موارد استفاده استبرق:

1. در قدیم از شیره این درخت برای درمان جذام ، زخم ، کورک و درمان بیماریهای کبدی استفاده می کردند. شیره این درخت در ساقه و برگ و میوه آن وجود دارد که در هنگام قطع این اجزا از درخت این شیره از آن خارج می شود
2. همچنین از الیاف موجود در میوه استبرق برای تهیه پارچه استفاده می شده است. الیاف این درخت در فضای یبن پوسته خارجی و پوسته محافظ دانه ها در میوه استبرق قرار دارد.  اما امروز از این الیاف صرفا برای پر کردن بالش و پشتی استفاده می شود.
 3 . براساس تحقیقات حمیدرضا دهخدا دانش آموخته رشته پزشكی دانشگاه علوم پزشكی زاهدان با راهنمایی دكتر محمدرضا روحانی شیره این گیاه در کاهش فشار چشمی که یکی از عوامل ایجاد نابینایی در انسان است موثر است. اما استفاده از این شیره بصورت خالص عوارضی همچون سوزش و چشم درد دارد که تحقیقات برای برطرف کردن این عوارض ادامه دارد.
4. تولید کائوچو یکی از دیگر عوامل پرورش این درخت است. کائوچو از تنه این درخت ساخته می شود. کائوچو امروزه در صنعت کاربرد زیادی دارد . بیشترین استفاده کائوچوها به عنوان عایق حرارت و آب است.
5. هندو ها از شیره این درخت برای از بین بردن موی چرم استفاده می کنند.
6.در طب سنتی مردم ایرندگان هم برای کاهش ورم نیش زنبو و سایر ورم ها وکاربرد های دیگه ای که شما میتونید در بخش نظرات بگین تا مام مطلع بشیم وبصورت علمی ثابت کنیم
وقتی میوه استبرق رسیده می شود پوسته میوه آن خشک و ترد و شکننده می شود و در اثر سقوط و برخورد با زمین شکسته می شود و دانه های آن به کمک قاصدکهای چسبیده به دانه ها در هوا پراکنده می شوند و به صورت طبیعی تکثیر می یابند .


 

نظر بدهید

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب

عسل کرک (استبرق)

کرک

  • 0 تومان

موجود نیست


برچسب ها: فروش عسل, عسل استبرق, عسل کرک, رنگ عسل کرک, خواص عسل کرک, گل کرک, انواع عسل, قیمت انواع عسل, عسل, عسل آویشن, عسل کرک, عسل کاکوتی, عسل کنار, عسل قنقال, عسل بهار نارنج, عسل گزانگبین, عسل چهل گیاه (استبرق), مواد, غذایی